bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

CHKG
CHKG
"XXIII Targi Gospodarcze 9 czerwca 2018r. - zapraszamy do udziału!"

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

3008
A A A
Sołtys: Zenon Flitta

Liczba mieszkańców: 339

Wsie: Nietuszkowo


Skład Rady Sołeckiej:

1.      Andrzej Mizgalski
2.      Sabina Liberska
3.      Ewa Rębarz – Przewodnicząca Rady
4.      Katarzyna Flitta
5.      Dorota Grzymysławska
6.      Piotr Niedziałek
7.      Paweł Magnucki
8.      Małgorzata OrchowiczNIETUSZKOWO - Właściwa , historyczna nazwa tej wsi , to Nietąszkowo. Wskazuje na to dokument z 1403 roku, w którym pojawia się nazwa tej wsi właśnie w takim brzmieniu. Wywodzi się ona ze staropolskiego słowa "nietążek", które oznaczało kogoś lub coś "nietęgiego", inaczej mówiąc nieudanego. Jak wyjaśnia autor książki "Dwór w Nietuszkowie" - pan Tomasz Wujewski odnosi się to zapewne do "nietęgich" tutejszych gleb albo słabych zysków, jakie dawało gospodarowanie na nich.
Wieś początkowo należała do rycerskiego rodu Grzymalitów. Często zmieniała właścicieli. W połowie XIX wieku trafiła w ręce niemieckie, a krótko potem nabył ją Herrmann Kennemann, jeden z twórców "Hakaty" . Właścicielką dóbr z czasem została jego wnuczka Anna Maria Jouanne, która mieszkała w Nietuszkowie do 1947 roku, potem wyjechała do Niemiec.
Pałac został zbudowany na nadnoteckiej skarpie w latach 60 XIX wieku, a rozbudowany dwukrotnie, ostatni raz około roku 1920. po II wojnie światowej stał się siedzibą miejscowego PGR, były w nim mieszkania pracowników, kino i kaplica rzymsko-katolicka. Dzięki inicjatywie mieszkańców , staraniom społecznego komitetu, z pomocą gminy i sponsorów wybudowano Kościół.W 1996 roku Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedała pałac Ireneuszowi i Agnieszce Wieczorkom z Wałcza. W 2001 roku pałac znowu zmienił właściciela. Został nim pan Marek Salamandra z Poznania .
Na zachód od pałacu znajduje się dawny folwark, później PGR a obecnie jest tam zakład rolny pana Henryka Stokłosy.
Wieś Nietuszkowo jest malowniczo położona. Leży na wysokim brzegu doliny Noteci. Nietuszkowo dzieli się na górne i dolne. Górna część miejscowości ma układ typowej ulicówki o długości prawie 400metrów . Naprzeciw pałacu jest spore osiedle domów wielorodzinnych, zbudowanych dla pracowników PGR. Tu koncentruje się życie wsi . na skraju wsi, w ładnym domu mieszka znany artysta ludowy, rzeźbiarz i metaloplastyk - Kazimierz Słodowy, wielokrotnie nagradzany za swą twórczość w byłym województwie pilskim. W 2001 roku obchodził 25 lecie działalności artystycznej. Kiedyś była to wieś typowo rolnicza. Dziś rolników jest tylko dwóch.
Mieszkańcy Nietuszkowa mają wodociąg, telefony. Kanalizację. W byłej szkole podstawowej w Nietuszkowie zlokalizowano świetlice oraz przedszkole. Sporo się w Nietuszkowie dzieje  także w życiu społecznym, s to za sprawą działającego tam chóru pod nazwą "Rytm Nietuszkowa" oraz aktywnie działającej Rady Sołeckiej z sołtysem Zenonem Flittą na czele. Sołectwo Nietuszkowo liczy 339 mieszkańców.2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0