bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

CHKG
CHKG
"XXIII Targi Gospodarcze 9 czerwca 2018r. - zapraszamy do udziału!"

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

3009
A A ASołtys: Mieczysław Michalak

Liczba mieszkańców: 736

Wsie: Studzieniec, Ciszewo, Kamionka, Milcz


Skład Rady Sołeckiej:

1.      Wojciech Bedołek
2.      Michał Świerczyński
3.      Grzegorz Zgórski – Przewodniczący Rady
4.      Paulina Bońda
5.      Joanna Lassek-Szymanek
6.      Natalia Piesińska

MILCZ - już w niewielkiej odległości od Chodzieży z drogi prowadzącej na połnóc, do Kaczor, zobaczyć można szeroką panoramę doliny Noteci ze zgrupowanymi w pięciu kompleksach zabudowaniami. Jest to sołectwo Milcz.Archeologiczne ślady osadnictwa na tym terenie sięgają kultury łżyckiej ( II i I tysiąclecie p.n.e.), pierwsza zaś historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1403 roku. Milcz rozbudował się znacznie w pierwszej połowie XVIII w wyniku akcji kolonizacyjnej, kiedy to na karczunkach leśnych powstały miejscowości z ludnością pochodzenia niemieckiego, wyznania protestanckiego. Taki był początek tej części wsi, która nazywa się Milczek, a w tamtym czasie nosiła nazwę Milczewskie Olędry.
Sołectwo liczy 736 mieszkańców, leżąc wśród łąk nad Notecią, wzbudza coraz większe zainteresowanie ludzi z zewnątrz,którzy chętnie się tutaj osiedlają i inwestują. Jest również wodociąg, są telefony. We wsi jest kościół , boisko do piłki nożnej, Ochotnicza Straż Pożarna, której naczelnikiem jest Sebastian Płaczek. W 2001 roku obchodziła 65 rocznicę działalności, włączona została do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Należy do niej 41 strażaków, ma tez drużynę dziewcząt i chłopców. Strażacy z Milcza organizują pokazy, biorą udział w zawodach pożarniczych w których odnoszą wiele sukcesów. W Milczu działa tez Koło Gospodyń Wiejskich, jego przewodniczącą jest Irena Wienke.
W sołectwie do którego należą jeszcze trzy wioski: Kamionka, Studzieniec i Ciszewo , jest 20 rolników. Kamionka, to malownicza, zamieszkała przez 56 osoby wieś z leśniczówką i stawem w centrum, ale tez i z Browarem Gontyniec Sp. z o.o. na jej krańcu.  W Studzieńcu, którego część została swego czasu wcielona do Chodzieży, mieszka 174 osób. W Ciszewie, znajduje się suszarnia pasz Henryka Stokłosy (ZRP Farmutil HS)
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0