bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

59227
A A A

Aktualności : Babski comber – tradycja z przytupem

logotypy
Jak wiadomo fantazja i pomysłowość nie mają granic. Czasem wystarczy dobry koncept, grono oddanych sprawie współpracowników i efekt murowany. Aż 120 pań bawiło się na wspólnym spotkaniu w Słomkach. Jak przyznają uczestniczki, piątkową zabawę będą wspominać jeszcze przez długie tygodnie.

 W Gminie Chodzież mają pomysły… To, że panie we własnym gronie potrafią się znakomicie bawić wiadomo nie od dziś. Dowodem może być impreza w Słomkach, gdzie w piątek 6 marca br. pod hasłem „Babski comber – tradycja z przytupem” mieszkanki gminy uczestniczyły w imprezie utrzymanej w baśniowej konwencji średniowiecza. Dodajmy, zabawę na sto dwa! Tegoroczna oferta przebiła bowiem wszystko, co dotąd działo się na terenie powiatu chodzieskiego. Może dlatego, że organizowana było przez panie i wyłącznie dla pań. Panom tego dnia (z małymi wyjątkami), wstęp był wzbroniony.   

W zabawie w Słomkach wzięło udział 120 uczestniczek projektu, na który Gmina Chodzież pozyskała grant ze środków zewnętrznych UE, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dolina Noteci” w wysokości 26 tys. złotych. Projekt został sfinansowany w ramach działania „Wspieranie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.„Babski Comber - tradycja z przytupem” skierowany był do mieszkanek Gminy Chodzież, z którego to zaproszenia panie skrzętnie skorzystały. Jak zaznacza wójt gminy Kamila Szejner adresowano je przede wszystkim do pań z terenu gminy Chodzież oraz  Kół Gospodyń Wiejskich i rad sołeckich, sołtysek, stowarzyszeń działających na terenie gminy czyli tych wszystkich przedstawicielek płci pięknej, którym „chciało się chcieć” - kobiet zaangażowanych i aktywnych w swoich środowiskach.        

Zabawa zaplanowana w klimacie średniowiecza nadspodziewanie zmobilizowała uczestniczki i wymusiła inwencję w zorganizowaniu stroju. Jak się okazało kreatywność pań w tej materii zaskoczyła nawet widzących już nie jedno w swojej karierze, członków grupy Krzysztofa Koniarka i Bernadetty Kowalskiej. Znakomicie prowadzący imprezę Krzysztof Wierzchowski również szybko wpasował się strojem i kwiecistą narracją w klimat epoki. Mistrz - wodzirej oprócz komplementowania przedstawicielek płci pięknej, równie często nagradzał je prezentami sponsorowanymi przez włodarzy gminy. W tym roku motywy baśniowe sprytnie połączono z elementami edukacji dotyczącymi ochrony środowiska. W uwspółcześnionej wersji baśniowych wydarzeń Książę zmaga się ze smogiem, zaś Kopciuszek już nie musi zajmować się czyszczeniem pieców, bo „kopciuchów” na terenie gminy jest coraz mniej. Wielki aplauz i ukontentowanie wzbudziła nauka tańca dworskiego połączona z elementami etykiety. Punktem kulminacyjnym tej części spotkania były trzy konkursy - jeden ze znajomości najpopularniejszych bajek i baśni, i dwa kolejne dotyczący teraźniejszości, która nas otacza czyli gospodarki śmieciowej oraz ochrony środowiska. Zwycięskie panie obdarowano gminnymi (dodajmy ekologicznymi) gadżetami, które tym razem oprócz komplementów prowadzącego mogły także liczyć na wspólne zdjęcie.    

Jeszcze na początku imprezy Krzysztof Wierzchowski przybliżył wszystkim pojęcie i historię babskiego combra. Nie każdy wie, iż tradycja wesołych spotkań w kobiecym gronie sięga czasów średniowiecznych i napłynęła do Polski najprawdopodobniej zza zachodniej granicy, czyli z Niemiec. W różnych częściach kraju Babski Comber organizowany był w okolicy Tłustego Czwartku, czyli w tak zwane ostatki - okres poprzedzający Wielki Post. Była to zatem tradycja karnawałowa, związana z huczną zabawą do białego rana. Ta staropolska zabawa w odróżnieniu od popularnej, typowo męskiej Karczmy Piwnej jest organizowana wyłącznie przez kobiety i dla kobiet. Jej nieodłączną częścią są nie tylko prowadzone konkursy, ale też kolorowe stroje, maski... A tych w Słomkach nie brakowało.     

Przy stolikach, które z tej okazji podzielono na „księstwa” zasiadły dziesiątki księżniczek, dam dworu, mieszczek, przekupek i mniej jednoznacznych postaci m. in. wróżek i czarownic. Zabawa okraszona jadłem i słodkościami rozkręcała się z każdą godziną i zakończyła się po godzinie 1 w nocy.    
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Pogoda
Pogoda

Platforma Komunikacyjna
Platforma Komunikacyjna


Administracja
Administracja
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy Chodzież
Mapa Gminy Chodzież
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny LGD
Informator turystyczny LGD

Pogotowie dla bezdomnych zwierząt
Pogotowie dla bezdomnych zwierząt

Fundusze Sołeckie
Fundusze Sołeckie
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0