bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

83859
A A A

Aktualności : GMINA CHODZIEŻ Godny jubileusz

Mieszkaniec Podanina, Pan Edmund Nowowiejski skończył 90 rok życia.  Póki co, cieszy się zdrowiem i energią, której mogą mu pozazdrościć przynajmniej o dekadę młodsi. W ostatni piątek 9 października miłą niespodziankę sprawiły Jubilatowi przedstawicielki władz gminy Chodzież.


Wójt Kamila Szejner w towarzystwie Ewy Śliwińskiej - przewodniczącej Rady Gminy nie przyjechały w odwiedziny z pustymi rękoma. Obok kwiatów oraz upominków (m. in. okolicznościowe wydanie o powstaniu wielkopolskim), nie zabrakło wyjątkowych, jak na taką okazję gratulacji. - Dane było Panu przeżyć 90 lat naszej Polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z tym związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków, głęboko wierzę, że wielu ludzi czerpie z niej obficie ponieważ Pana sędziwy wiek jest naszym wspólnym cennym dziedzictwem….     
Na koniec dziękując w imieniu własnym i całej społeczności gminnej za wszelkie trudy i owoce minionych 90 lat, wójt złożyła jubilatowi życzenia zdrowia i pogody ducha na kolejne lata. Przyłączył się do nich sołtys Podanina Rafał Rycko, który również dojechał na spotkanie.      
W specjalnym piśmie wręczonym z gadżetami przytoczony został fragment listu do ludzi w podeszłym wieku Jana Pawła II, gdzie wspomina się iż „cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość do ludzi starszych, dzięki którym mogą oni czuć się częścią społeczeństwa”. Wzruszony sytuacją jubilat, wspólnie z pełniącą rolę pani domu, córką Grażyną - zaprosili gości na kawę i słodki poczęstunek. Przy stole wartko potoczyły się opowieści i wspomnienia z przeszłości…      
Edmund Nowowiejski urodził się w pobliskim Marcinku i praktycznie całe życie spędził na tutejszym gospodarstwie. Jako młody chłopak pracował u niemieckiego gospodarza, a kiedy po wojnie ojciec uległ wypadkowi, zmuszony został przerwać naukę w szkole, by zastąpić go w pracy na polu. - I tak już zostało. Najważniejsze, że pracowałem zawsze na swoim, całych 14 hektarach. Niedużo, ale starczało, może dlatego nas nie rozparcelowali - wspomina.     
Po śmierci małżonki Marianny nie został sam. Pan Edmund dochował się 2 córek, trójki wnuków i ma już dwoje prawnuków. Codziennie dogląda swoje gospodarstwo podczas krótkiego spaceru wokół domu. Wolny czas spędza chętnie przed telewizorem. 
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Pogoda
Pogoda

Nasza Gmina
Nasza Gmina


Platforma Komunikacyjna
Platforma Komunikacyjna


Administracja
Administracja
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy Chodzież
Mapa Gminy Chodzież
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny LGD
Informator turystyczny LGD

Pogotowie dla bezdomnych zwierząt
Pogotowie dla bezdomnych zwierząt

Fundusze Sołeckie
Fundusze Sołeckie
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0