bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

73331
A A A

Aktualności : Budżet gminy na rok 2021 jest bezpieczny i stabilny

Choć „pandemiczny” rok 2020 był dla samorządów, w tym dla gminy Chodzież bardzo trudny paradoksalnie udało się sporo zaoszczędzić. Z jakiego tytułu? Wytłumaczenie jest proste, od wiosny ub. roku praktycznie wstrzymana została organizacja wspólnych imprez, spotkań i rozmaitych zajęć. Władze gminy mają jednak nadzieję, że rok 2021 będzie inny i podobna sytuacja się nie powtórzy.


Jeszcze przed świętami 21 grudnia 2020 roku na ostatniej, ale za to najważniejszej sesji, zebrali się radni by uchwalić m. in budżet na rok bieżący. A sprawa nie jest prosta, jak bowiem przewidzieć i rozłożyć wydatki w kolejnym nieprzewidywalnym z powodu pandemii koronawirusa roku? Wójt gminy, Kamila Szejner  zapewnia jednak, iż choć niczego do końca przewidzieć nie można, sytuacja znajduje się pod kontrolą.      
Posiedzenie w systemie zdalnym tradycyjnie poprowadziła przewodnicząca Rady Gminy Chodzież, Ewa Śliwińska. Projekt uchwały budżetowej na rok 2021 przewidywał, iż dochody gminy wyniosą 34 638 538 zł.. W budżecie znalazło się wszystko nad czym pracowano jeszcze w starym roku m. in. budowa dróg - w tym droga w Stróżewie, na którą Urząd Gminy stara się o dofinasowanie z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach Programu Budowy Dróg Lokalnych. Również w tym roku Gmina chce wybudować drogę wraz z oświetleniem na ul. Łąkowej w Ratajach. (W tym przypadku Urząd liczy na dofinansowanie z funduszu dojazdu do gruntów rolnych). Realizowane będą również wnioski złożone w ramach funduszy sołeckich oraz wszystkie inne związane z pozyskaniem środków finansowych.      
- Budżet na rok 2021 na pewno będzie podlegał wielokrotnym zmianom m. in. już w marcu kiedy pojawi się nadwyżka finansowa, trzeba będzie wprowadzić kolejne zadania związane z budową dróg, ale nie tylko.      
I choć rok 2020 był bardzo trudny, a gmina poniosła nieprzewidziane wydatki związane z ze zwalczaniem wirusa Covid-19, to udało się sporo zaoszczędzić. Mimo to, jak podkreśla pani wójt zaplanowane wcześniej spotkania i imprezy ze względów społecznych są stratą nie do odrobienia. Wszyscy mają nadzieję, że rok bieżący będzie inny i bardziej normalny.      
Podczas sesji zakomunikowano też, iż gmina nie przewiduje w 2021 roku podwyżek podatków lokalnych ani też zwiększenia kwoty z tytułu odprowadzania opłat za gospodarkę odpadami. - Wiem, że nasi mieszkańcy też mają niełatwo, wpływy są coraz mniejsze, inflacja idzie w górę i wszystko drożeje. Praktycznie wszystkim jest trudno i wszyscy staramy się oszczędzać. Wiele gałęzi naszej gospodarki zostało nadwyrężonych, kryzys się pogłębia i chcemy choć tą drobną cegiełką pomóc naszym przedsiębiorcom.     
Po odczytaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, opinii przewodniczących komisji Rady, w tym rewizyjnej i krótkiej dyskusji, budżet na rok 2021 został jednogłośnie uchwalony.     
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Pogoda
Pogoda

Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna
Platforma Komunikacyjna


Administracja
Administracja
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy Chodzież
Mapa Gminy Chodzież
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny LGD
Informator turystyczny LGD

Pogotowie dla bezdomnych zwierząt
Pogotowie dla bezdomnych zwierząt

Fundusze Sołeckie
Fundusze Sołeckie
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0