bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

21866
A A A

Aktualności : STRÓŻEWO Gminne Dożynki a.d. 2021 Najważniejszy jest rolnik

W tym roku musiało się udać… Zorganizowane w Stróżewie gminne Święto Plonów wypadło nad wyraz okazale. W sobotę 21 sierpnia tłumy okolicznych mieszkańców i wielu gości z zewnątrz bawiło się na boisku sportowym do późnych godzin nocnych.


Ktoś powiedział - było jak na dożynkach, tyle że wojewódzkich.I rzeczywiście, nie tylko program został dograny z drobiazgową starannością, czego efekty mogliśmy obserwować w przedostatnią sobotę sierpnia. Całości dopełniły świetnie przygotowana wyjątkowej jakości murawa, sprawna organizacja, pełne spektrum gości i jak na zawołanie wymarzona pogoda… Czego chcieć więcej? Satysfakcja ze spełnionego obowiązku i dobra zabawa towarzyszyły stróżewieckim dożynkom do samego końca.      

Zabawę na stadionie poprzedziła uroczysta msza św. w intencji rolników w miejscowym kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Stróżewie, którą koncelebrowali wspólnie: gospodarz parafii ks. Józef Wędzikowski oraz proboszcz chodzieskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP, Jan Korygacz. Wcześniej otoczenie kościoła przyozdobiły niezwykle efektowne wieńce dożynkowe zaś ołtarz - chleby przygotowane przez delegacje reprezentujące poszczególne sołectwa. Duże wrażenie na wiernych wywarła homilia wygłoszona przez ks. Korygacza, wsparta cytatami Norwida, Reymonta i Jana Pawła II, a nawiązująca do trudnej rolniczej profesji. Kulminacyjnym punktem było poświęcenie wieńców reprezentujących wszystkie 11 sołectw gminy, co muzycznie zaakcentowali zaproszeni muzycy z Orkiestry  Chodzieskiego Domu Kultury. Kolejną część obchodów rozpoczął przemarsz korowodu prowadzonego przez starostów dożynkowych - Krzysztofa Szewczyka i Annę Ludowicz w kierunku boiska, gdzie wszystkich przywitali tancerze z zespołu folklorystycznego Marynia z Wronek.      

Rozpoczęło się tradycyjne widowisko obrzędowe. W obecności mieszkańców starostowie przekazali bochen chleba z tegorocznych zbiorów wójtowi gminy Kamili Szejner, która dziękując za wspaniały dar obiecała go dzielić pośród mieszkańców równo i sprawiedliwie, tak żeby nikomu go nie zabrakło. Na dowód tego wójt ruszyła między stoiska łamiąc się chlebem z mieszkańcami. O pomoc poprosiła również parlamentarzystów i samorządowców.  Wypada dodać, iż na święto plonów w Stróżewie zaproszenie przyjęło zacne grono parlamentarzystów i samorządowców, w tym posłowie na Sejm RP – Maria Małgorzata  Janyska, Marcin Porzucek, Krzysztof Paszyk, radny Sejmiku Wielkopolskiego - Adam Bogrycewicz, starości chodziescy - Mirosław Juraszek i Mariusz Witczuk, burmistrz Chodzieży - Jacek Gursz, a także radni, przedstawiciele organizacji rolniczych, dyrektorzy szkół, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji z terenu powiatu chodzieskiego.      
- Produkcja rolnicza jest symbolem solidarności społecznej, bo przecież wielu ma w niej swój udział - mówiła w krótkim wystąpieniu Kamila Szejner. - Najważniejszy jest rolnik, ale pamiętajmy o innych, gdyby nie kierowcy, piekarze, sprzedawcy ten chleb nigdy nie trafił by na nasze stoły. Dziękujemy za waszą determinację i waszą pracę. Wszystkim życzę dużo radości i by ten dzień stał się dla was dniem wytchnienia.      

Zgodnie z wnioskiem pani wójt Minister Rolnictwa przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”  producentom rolnym  z terenu gminy. Odznaki z rąk Wójta Gminy Chodzież i Przewodniczącej Rady Gminy Chodzież otrzymali: Anna Ludowicz, Marek Ludowicz, Marta Stokłosa, Paweł Stokłosa, oraz Ryszard Hadała. Dalej po krótkich wystąpieniach gości rozpoczęła się część mniej oficjalna - występy artystyczne oraz rozstrzygnięcia konkursów. I tak w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii „wieniec tradycyjny” I miejsce zajęło sołectwo Strzelce, II - Podanin, III - Nietuszkowo. W kategorii „wieniec współczesny”, komisja konkursowa przyznała I miejsce sołectwu Milcz, II zajęło - Stróżewo, III - Rataje. Natomiast w konkursie na „stoisko dożynkowe 2021” zwyciężyli reprezentanci sołectwa Strzelce (I m.), przed Pietronkami (m. II) i Ratajami (m. III). Pozostałym wręczono dyplomy i wyróżnia. Wylosowano również cenne nagrody (m. in rower i telewizor) w zorganizowanym przez gminę konkursie szczepionkowym.      

W dalszej części przybyłych bawiła wokalistka Studia Piosenki MDK w Chodzieży Kasia Kubińska, a na finał zarezerwowano koncert gwiazdy wieczoru - zespół Skaner. Całość już w godzinach nocnych zakończyła zabawa pod chmurką.
k.
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Gazeta Gminna
Gazeta Gminna


Platforma Komunikacyjna z UG
Platforma Komunikacyjna z UG


Ważne dokumenty
Ważne dokumenty
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy
Mapa Gminy
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny
Informator turystyczny

Psy do adopcji
Psy do adopcji
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0